Erzurum Kültür

Erzurum Kültür
Türkiye’nin kayak merkezlerinden biri olarak gösterilen Erzurum, aynı zamanda kültür ve tarihiyle de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Narma Peri Bacaları, Narman Beş Göller, Tortum Şelalesi ve İspir Yedigöller bölgeleri Erzurum’a değer katan önemli turistik noktalar arasında yer almaktadır.
Narma Peri Bacaları
Açık hava müzesi olarak eşsiz bir ortam sunan Narma Peri Bacaları, sıkışma tektonik ile meydana gelmiştir. Kırımızı Periler Diyarı olarak da bilinen Narma Peri Bacaları, Pliyosen çağ'a kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Başlıca kırmızı kum taşları ve benzer renkteki çakıl taşlarından kaynaşarak oluşan bir yapıya sahiptir. Kapadokya’dan en büyük farkı ise oluşumlarının tortul biçimlerden meydana gelişidir. Kapadokya volkanik bir yapıya sahipken, Narman Peri Bacaları sedimanter bir yapıya sahiptir.  İçinde bulunan demir elementinden ötürü daha dayanıklı bir yapıya sahip olup rengi de kırmızı renktedir. Bugün 2012 yılında UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras listesine alınmış bulunan Narman Peri Bacaları Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi ilgili birimleri ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sürdürülen çalışmalar neticesinde turistik bir kimliğe kavuşmuştur.
 
Narman Beş Göller;
Erzurum’un bir diğer önemi yüzüktaşı ise Narman Beş Göller Bölgesi’dir. Erzurum’a 112 kilometre mesafede bulunan bu alan, Narman’a ise 25 kilometre mesafededir. Farklı büyüklüklerde 5 gölden oluşan bölge, Narman İlçesi’nin güneyinde Otlutepe Köy Yaylası’na da 2 kilometrelik uzaklıkta yer alır. Bölge ağırlıklı olarak kamp ve trekking sporcuları tarafından tercih edilir. Eşsiz doğa manzarasına sahip bölge fotoğrafçılar için de oldukça elverişlidir. Bu sporlar için en uygun mevsim ise yaz mevsimidir.
 
Tortum Şelalesi;
Tortum Şelalesi ise kışın yağan yoğun kar sularının erimesiyle 1.700’lü yıllarda oluşmuştur. Kemerlidağ’dan ayrılan büyük heyelan kütlesinin Tortum Çayı’na aktığı Tev Vadisini kapatmasıyla meydana gelen şelale yılın her mevsimi yine turistlerin, doğa sporlarına gönül veren sporcuların uğrak yeri haline gelmiştir. Erzurum'un Uzundere ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. 1987 yılına kadar Tortum ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tortum Şelalesi, bu tarihten itibaren Uzundere'nin Tortum'dan idari olarak ayrılmasıyla birlikte Uzundere ilçesine bağlanmıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.000 metre olarak ölçülmüştür. Coşkun aktığı güneşli günlerde ise kendisini ziyarete gelenlere gök kuşağı ziyafeti sunar. Seyir terası ziyaretçilere kendini hayran bırakır.
 
İspir Yedigöller;
Bakir coğrafya denince ilk akla gelen bölgeler arasında gelen Ovit Dağı ve güney yamaçları ülkemizin mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalarındandır. Dağların yüksekliği 4 bin metreyi bulur. Tepeler arasında turkuaz renkli volkanik göller yer alır. Boyları ve büyüklükleri farklı olan 11 gölden oluşan Yedigöller’e ulaşım normal bir otomobille sağlanamaz iken arazi araçları ile ulaşım sağlanır. Yedigöller'e gelmek için en iyi zaman, haziran ayının on beşinden sonrası ve ağustos ayının sonlarıdır.
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN